تبلیغات
* روان شناسی ** ** psycology *

* روان شناسی ** ** psycology *
 
نویسندگان
ابر برچسب ها
لینک های مفید
تبلیغات

پارانوئید

مشخصه بیماران مبتلا به اختلال شخصیت پارانوئید، شكاكیت و بی اعتمادی دیرپا به همه افراد است. مسئولیت این احساسات از نظر آنها نه به عهده خودشان، بلكه به دوش دیگران است. این بیماران اغلب متخاصم، تحریك پذیر و خشمگین اند. افراد متعصب و جزم اندیش، كسانی كه مداركی دال بر تخلف دیگران از قانون جمع می كنند، افرادی كه به همسر خود سوءظن مرضی دارند و اشخاص بدعنقی كه اهل دعوا و مرافعه اند، اغلب دچار اختلال شخصیت پارانوئید هستند. افراد مبتلا به این اختلال تقریباً همیشه منتظرند كه دیگران به طریقی آنها را استثمار كنند یا به آنها ضرر برسانند. آنها در بسیاری از اوقات بی هیچ توجیهی در وفاداری یا صداقت دوستان و همكاران خود تردید می كنند. آنان اغلب حسادت مرضی دارند و در وفاداری همسر یا شریك جنسی خود بی دلیل شك می كنند.
بیماران مبتلا به این اختلال، حالت عاطفی محدودی دارند و به نظر می رسد فاقد هرگونه احساس و هیجانی باشند. آنها از اینكه مستدل و عینی می اندیشند، به خود می بالند حال آنكه چنین نیست. اینها آدمهای گرمی نیستند و قدرت و منزلت افراد آنها را تحت تأثیر قرار می دهد و به آن دقیقاً توجه دارند و اگر كسی را ضعیف بیابند یا ببینند كه اختلال یا نقصی در وضع و حالش وجود دارد، به وی با دیده تحقیر می نگرند. افراد مبتلا به اختلال شخصیت پارانوئید ممكن است در موقعیت های اجتماعی، آدمهایی فعال و كارا به نظر برسند، حال آنكه اغلب دیگران را فقط می ترسانند یا افراد را به جان هم می اندازند. همانند سایر اختلالات شخصیت، باید نقش عوامل وراثتی، زیستی (ناقلین عصبی یا نوروترنسمیترها)، عوامل روانی و محیطی را درنظر گرفت. از دیدگاه روان تحلیل گری و نقش مكانیسم های دفاعی، افراد دچار اختلال شخصیت پارانوئید، از برون فكنی (Projection) استفاده می كنند. یعنی تكانه ها و افكاری را كه خود دارند و برایشان غیرقابل قبول است به دیگران نسبت می دهند.

روشهای درمان بیماری

روان درمانی
درمان انتخابی، روان درمانی است. بیماران پارانوئید معمولاً در گروه درمانی خوب عمل نمی كنند، با این حال روان درمانی گروهی برای ارتقای مهارت های اجتماعی و كاهش شكاكیت آنها از طریق ایفای نقش می تواند مفید باشد. بسیاری از این بیماران رفتار درمانی را هم كه برای پرورش مهارت های اجتماعی به كار می رود، ممكن است مزاحم و مداخله گر بیابند و تحمل نكنند.

دارو درمانی
دارو درمانی برای مقابله با سراسیمگی (Agitation) و اضطراب این بیماران مفید است. در اكثر موارد داروی ضداضطرابی مثل دیازپام (Valium) كافی است اما گاه نیز ممكن است لازم باشد از داروی آنتی سایكوتیك مثل هالوپریدول (haldol) به مقدار كم و به مدتی كوتاه استفاده شود تا سراسیمگی شدید یا افكار نیمه هذیانی آنها قابل تدبیر باشد. پیموزاید(orap) را كه داروی آنتی سایكوتیك است، در برخی از بیماران برای كاهش افكار بدگمانی آنها به كار برده اند كه موفق هم بوده است.
http://stu.sharif.edu
طبقه بندی: اختلال شخصیت پارانوئید Paranoid Personality،
برچسب ها: پارانوئید،
[ چهارشنبه 22 آذر 1391 ] [ 07:16 ق.ظ ] [ hassan ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
موضوعات
لینک های مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :