تبلیغات
* روان شناسی ** ** psycology *

* روان شناسی ** ** psycology *
 
نویسندگان
ابر برچسب ها
لینک های مفید
تبلیغات

فقط با یك جمله، قلبش را تسخیر كن!

چند نكته حیاتى براى ایجاد محبت در زندگى زناشویى
زندگى زناشویى، تشكلى است كه بر پایه محبت، بنا نهاده شده و این امر، نقشى حیاتى را در آن بازى مى‏كند؛ عنصرى كه خداوند متعال از آن به عنوان نشانه‏اى از خود نام برده است. اگر چه اندكى از این سرمایه را خداوند در ابتداى زندگى زناشویى به زن و مرد عطا فرموده، ولى باید آن را چون نهالى دانست كه لازم است تمام تمهیدات را به كار بست تا این نهال سست و شكننده، حفظ و بارور شود و به درختى تناور تبدیل گردد و ریشه آن در اعماق جان زن و مرد نفوذ كند.
در ابتداى كلام، باید به این مطلب اشاره كرد كه محبت، انسان را به سوى همشكلى و همسانى با معشوق مى‏كشاند و این علاقه كه در اعماق جان انسان است، باعث مى‏گردد تا محب به صورت محبوب در آید.
در كتاب رابطه دوستى و محبت آقاى احمد مطهرى چنین آمده است: «محبت، مانند سیم برقى است كه از وجود محبوب به محب وصل مى‏گردد و صفات محبوب را به وى منتقل مى‏سازد و این جاست كه انتخاب محبوب، اهمیت مى‏یابد. به نظر مى‏رسد كه همسر هر فرد، مى‏تواند مهم‏ترین محبوب و همراه او باشد. در دین مبین اسلام، به این موضوع، بسیار پرداخته شده و فراوانى احادیث و روایات نقل شده از ائمه علیهم‏السلام، مؤید این مطلب است. اگر در انتخاب همسر، محور، ایمان و حب پروردگار باشد، مى‏توان امیدوار بود كه این ازدواج، منجر به زندگى‏اى شود كه هدف و شالوده آن، رسیدن به قرب الهى است و این كه زن و مرد، هر دو تصمیم بگیرند كه این عشق و علاقه زمینى را نردبانى سازند براى دست یافتن به رضاى پروردگار».
آن چه مهم است، شیوه‏هاى ابراز محبت است كه یكى از مباحث داغ روز است و روان‏شناسان بسیار بدان پرداخته‏اند و توجه تمام زنان و مردانى را كه به زندگى زناشویى به عنوان مهم‏ترین نهاد جامعه مى‏نگرند، به خود جلب كرده است.
باید به این مطلب توجه داشت كه محبت بین زن و مرد، اغلب ذاتى نیست؛ بلكه اكتسابى است؛ بدین معنا كه هم زن و هم مرد، باید شیوه‏هاى ابراز آن را آموزش دیده، تمرین كنند و به كار برند. بسیارى از زنان و مردان به این امر اذعان مى‏كنند كه نسبت به همسر خود علاقه دارند؛ ولى هرگز كارى براى نمایاندن آن به همسرشان انجام نداده‏اند؛ اما باید گفت كه علاقه و عشقى كه در دل احتكار گردد و ابراز نگردد، بى‏فایده بوده، اثربخش نخواهد بود.
اكنون به چند روش براى ابراز محبت و افزایش مهر و عطوفت بین همسران، اشاره خواهیم كرد:

1. زن مطیع، فرمانرواى قلب شوهر است.
یكى از مهم‏ترین و حیاتى‏ترین حس‏هایى كه مردان به آن علاقه دارند، حس مالكیت و مدیریت است. از سوى دیگر، براى حفظ كیان خانواده، لازم است زنى كه به زندگى و شوهر خود علاقه‏مند است، از شوهر خود اطاعت كند و بداند كه اگر در تمام شئون زندگى، مطیع او باشد، مهرش چنان در دل مرد نفوذ مى‏كند كه حاضر است براى زن و زندگى‏اش، هر فداكارى و ایثارى انجام دهد و بهترین حس‏ها را به همسر خود بدهد و بدین ترتیب است كه هم مرد راضى است و هم زن.

2. زنان به كارهاى كوچكى هم كه مردان برایشان انجام مى‏دهند، امتیاز مى‏دهند.
اغلب مردان چنین تصور مى‏كنند كه باید كارى بزرگ و حیرت‏آور براى همسر خود انجام دهند تا مورد تحسین و قدردانى او واقع شوند و این تصور، باعث مى‏گردد تا مرد دست به كارى نزند كه خشنودى زن را برانگیزد؛ مگر زمانى كه بتواند كار بزرگى انجام دهد؛ در حالى كه زنان براى كارهاى به ظاهر كوچك مردان نیز امتیاز قائل هستند. براى مثال، یك مرد مى‏تواند براى سالگرد ازدواج یا تولد همسرش، یك متن محبت‏آمیز بنویسد و یا هدایاى كوچكى مانند عطر، شكلات یا شیرینى مورد علاقه همسر و یا گل تهیه كرده، به همسرش بدهد و آن گاه معجزه این كار خود را در ایجاد و افزایش علاقه بین خود و همسرش، به تماشا بنشیند.

3. تبسم، ثروتى است كه بى آن كه دهنده‏اش را فقیر سازد، گیرنده را ثروتمند مى‏كند.
تبسم، یك لحظه بیشتر پایدارى ندارد؛ ولى گاهى خاطره‏اش تا ابد باقى مى‏ماند. تبسم، خستگى را برطرف و افراد مأیوس را امیدوار مى‏سازد. بنابراین، یك زن مى‏تواند به وسیله این راه و با داشتن تبسمى مهربانانه، به استقبال همسر خود برود و خستگى یك روز كار و فعالیت را از جان او بزداید.

4. اسم همسرتان را نیكو و به بهترین حالت صدا بزنید.
به خاطر داشته باشید كه اسم یك شخص براى او، شیرین‏ترین و مهم‏ترین كلمات در تمام زبان‏هاست. اشخاص به قدرى به اسم خود علاقه دارند كه مى‏كوشند به هر قیمت كه شده، در خاطرها بماند. یكى از موجبات جلب محبت، نام بردن اشخاص با عناوین احترام‏آمیز و اسم‏هایى است كه طرف مقابل آنها را دوست دارد. بعضى همسران به اشتباه فكر مى‏كنند از آن جا كه با همسر خود صمیمى هستند، لازم نیست اسم او را به احترام صدا بزنند؛ در حالى كه باید به خصوص در بین افراد دیگر، اسم همسرتان را به نیكى ببرید. این كار، یكى از راه‏هاى جلب محبت همسران مى‏باشد. پیامبر گرامى اسلام صلى‏الله‏علیه‏وآله نیز در حدیثى یكى از راه‏هاى جلب محبت افراد را صدا كردن و خواندن آنها به محبوب‏ترین نام هایى كه دوست دارند، دانسته است.

5. آقایان، پیام‏هاى دیدارى را دریافت مى‏كنند و خانم‏ها پیام‏هاى شنیدارى را دوست دارند.
مردان، زنانى را دوست دارند كه به سلامت و زیبایى خود اهمیت مى‏دهند. زنان باید سعى كنند با برخى فعالیت‏هاى جسمانى، نظیر قدم زدن و نرمش، بر سلامت و زیبایى طبیعى و خدادادى خود بیفزایند تا بیشتر مورد توجه همسران خود قرار بگیرند. باید توجه داشت كه اگر زنى، خود حس خوبى نسبت به خود نداشته باشد، همسرش به طبع نمى‏تواند حس خوبى نسبت به او داشته باشد؛ پس زن، باید زیبایى را از درون خود بجوید؛ صرف نظر از این كه چقدر تلاش مى‏كند تا زیباتر به نظر آید. همواره این را باید به خاطر داشت كه زیبایى، از درون تراوش مى‏كند. هنگامى كه از درون، احساس خوبى داشته باشید، خوب از خودتان مواظبت كرده، عزت نفس زنانه‏تان را بیشتر مى‏كنید و یقیناً این در بیرون نیز نمایان مى‏گردد.
در مقابل، زنان، پیام‏هاى سمعى را بیشتر دوست دارند؛ مثل این كه همسرشان به آنها بگوید تا چه حد آنها را دوست دارند و از آنها حمایت مى‏كند. پس مردان باید سعى كنند محبت نهفته در دل خود را با گفتن جمله «دوستت دارم» به همسرشان، آشكار و عیان سازند.

6. مردان باید روحیه همیشه متغیر و متموج زنان را درك كنند.
مردان باید توجه داشته باشند كه زنان، حالت متغیر دارند و روحیه‏شان مدام در حال تغییر است؛ گاهى شاد و گاهى بسیار غمگین، گاهى امیدوار و گاهى مأیوس و ناامید مى‏باشند. دانستن این نكته براى مردان، امرى مهم و ضرورى است. اگر مرد از این حالت زن آگاه باشد، هرگز از تغییر روحیه‏اى كه یكى از علل آن، تغییرات هورمونى زن است، نگران نمى‏شود؛ بلكه سعى مى‏كند همسر خود را درك كند و به او كمك كند تا روحیه خود را باز یابد.

7. لحظات اولیه ورود مرد به خانه، پس از یك روز پركار، لحظات حساسى است.
هرگز هنگام ورود شوهر به خانه، پس از گذراندن یك روز پرمشغله، زن نباید شكایت و گله‏گذارى كند و با نق زدن، امید مرد را به این كه خانه، محل آسایش اوست، از بین ببرد.
زنان باید در حد امكان، مطرح كردن مسائل ضرورى و شاید ناخوشایند را به زمانى مناسب و آن گاه كه مرد به آرامش نسبى رسیده و خستگى‏اش برطرف شده است، موكول كنند.

8. زنان شاد، خرسند و سرزنده، روشن كننده دل هستند.
با خودتان تعهد كنید كه باور داشته باشید در جایگاه خود، فرد قابل احترام و مهمى هستید. اگر عزت نفس نداشته باشید، به احتمال فراوان، هیچ كس دیگر هم به شما احترام نمى‏گذارد. عزت نفس، از صادق بودن با خود سرچشمه مى‏گیرد. ممكن است در ابتداى زندگى، ویژگى‏هاى جسمانى از اهمیت بیشترى برخوردار باشند؛ اما پس از مدتى، این اهمیت رنگ مى‏بازد و آن چه مهم و ضرورى است، ویژگى‏هاى شخصیتى زن است. زنانى كه همیشه شاد هستند و در مورد خود احساس خوبى دارند، بیشتر مورد توجه همسرشان هستند و از جذابیت بیشترى برخوردارند. ناخرسندى و همواره از همه چیز شكایت كردن، مرد را خسته كرده، شور و نشاط زندگى را از او مى‏گیرد. یكى از راه‏هاى مهرورزى به مرد، این است كه زن، دست از شكایت دائمى از زمین و زمان بردارد.

9. براى زن خود، حق ناراحت شدن قائل باشید.
اگر شما یك مرد هستید، باید به این نكته توجه داشته باشید كه زن‏ها وقتى حاضرند به حرف‏هاى شما گوش بدهند كه برایشان حق ناراحت شدن قائل باشید. یكى از شیوه‏هاى رایج شروع كردن دعوا بین همسران، بى‏اعتبار دانستن احساسات و افكار زن است. وقتى مرد مى‏گوید: «آخه واسه چى ناراحتى» یا «این كه ناراحتى نداره» و یا «این موضوع این قدر مهم نیست»، براى زن خیلى گران تمام مى‏شود و زن، این چنین تلقى مى‏كند كه نمى‏تواند حتى از احساسات خود صحبت كند.
براى زنان، ارتباط، مسئله بسیار مهمى است و تصور یك زن از خودش، به احساسات و كیفیت ارتباط او با دیگران بستگى دارد. زنان، بیش از آن كه بخواهند به هدف برسند و راه حلى بیابند، دوست دارند از احساسات خود با دیگران صحبت كنند. درد دل كردن با دیگران، بیش از هر چیز دیگرى، باعث رضایت خاطر زنان است و اگر زن زندگى‏تان را دوست دارید و مى‏خواهید محبت خود را به او ابراز كنید و هر چه بیشتر عشق و علاقه بینتان را مستحكم كنید، به این مطلب توجه كنید كه وقتى زن زندگى‏تان با شما صحبت مى‏كند و از مطلبى ناراحت و یا نگران است، به گونه‏اى با او همراهى كنید و به او بگویید كه ناراحتى و نگرانى او براى شما هم مهم است؛ حتى اگر با موضوع نگرانى همسرتان مخالف هستید، مى‏توانید در آن لحظه سكوت كنید و فقط با گوش دادن و راه حل ندادن، به او آرامش دهید.

10. كاملاً به او توجه كنید.
موقعى كه با همسرتان صحبت مى‏كنید، به او نگاه كنید و با نگاه و دستانتان، به او نشان دهید كه تمام توجهتان به اوست. وقتى همسرتان با شما صحبت مى‏كند، هرگز روزنامه و مجله نخوانید و یا تلویزیون تماشا نكنید و به كار دیگرى مشغول نباشید و براى مدتى، توجه كامل به همسرتان داشته باشید.

11. فقط با یك جمله، قلب او را تسخیر كنید.
همان گونه كه مردان مى‏توانند با جمله دوستت دارم، قلب همسر خود را تسخیر سازند و او را صاحب حسى خوشایند كنند، زنان نیز مى‏توانند با گفتن جملات مردانه‏اى، مثل «من در كنار تو آرامش مى‏یابم» یا «خیلى خوشحالم كه مى‏توانم به تو تكیه كنم»، مرد را سرشار از عشق و محبت كنند و او را بیش از پیش، به خود علاقه‏مند سازند.

ز. روحانى - ماه نامه پرسمان - ش49
طبقه بندی: خانواده، همسر، آنچه باید همسران بدانند،
برچسب ها: فقط با یك جمله، قلبش را تسخیر كن!،
[ چهارشنبه 19 مهر 1391 ] [ 02:22 ب.ظ ] [ hassan ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
موضوعات
لینک های مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :