تبلیغات
* روان شناسی ** ** psycology *

* روان شناسی ** ** psycology *
 
نویسندگان
ابر برچسب ها
لینک های مفید
تبلیغات

گره‌ را با دندان باز نكنیم. . .
دلیل مراجعه نكردن بسیاری از زوج‌ها به مشاور، ترس از گفته‌ها و راه‌حل‌هایی است كه مشاور به آنها ارائه می‌كند.
همه ما یكی از اصلی‌‌ترین دلایل مراجعه به مشاور خانواده را، وجود یا شروع اختلاف در زندگی مشترك می‌دانیم و تا زمانی كه كارد به استخوان نرسد به‌مشاوره فكر نمی‌كنیم. عجیب‌تر اینكه گاهی حتی تیغ تیز مشكلات، گوشت و پوست مان را پاره پاره می‌كند اما باز هم از مشاور، روان شناس و روانپزشك كمك نمی‌گیریم.
شاید می‌ترسیم كه دیگران به ما انگ دیوانگی، افسردگی، شكست و... بزنند و همین ترس مسخره باعث می‌شود همین‌طور ادامه بدهیم تا به آخر خط برسیم. هرچند در اغلب موارد دلیل مراجعه زوج‌ها به مشاور، بروز اختلاف در زندگی آنهاست اما مشورت با مشاور، روان شناس و روانپزشك نباید فقط محدود به زمان بروز اختلاف شود.
در واقع مشاور می‌تواند مانند یك دوست همواره همراه مان باشد و ما را برای زندگی بهتر و نه لزوما حل اختلاف، یاری كند. در این مقاله با مشاوره و زمان مناسب آن، دلایل و ضرورت‌های كمك گرفتن از مشاور بیشتر آشنا می‌شویم.
با شما موافق‌ام كه هزینه مراجعه به مشاور در مقایسه با درآمد بسیاری از ما بالاست اما وقتی برای ادامه مسیر زندگی این قدر از نظر روحی- روانی خسته و افسرده‌ایم كه توان برداشتن حتی یك قدم دیگر را نداریم، چه كنیم؟ در این شرایط كمك گرفتن از مشاور، روان شناس و روانپزشك كار عجیب و شیكی نیست كه بابت هزینه آن خودمان را سرزنش كنیم یا به‌دلیل هزینه بالای آن از مراجعه به مشاور امتناع كنیم.
متأسفانه در كشور ما برخلاف بسیاری از كشورهای جهان، این هزینه‌ها لوكس و تجملی به‌نظر می‌رسد و به همین دلیل بسیاری از مردم ما (به ویژه زوج‌های جوان) با وجود مشكلات فراوان به مراكز مشاوره مراجعه نمی‌كنند. اما فراموش نكنیم اگر هزینه كردن بتواند (كه حتما هم می‌تواند) مشكلات زندگی مشترك مان را برطرف كند، باید با كاستن از مخارج غیرضروری، هزینه مراجعه به مشاور را تأمین كنیم. بنابراین مراجعه به مشاور و كمك خواستن از او نه تنها كار لوكس و پرهزینه‌ای نیست، بلكه یكی از نیازهای ضروری است. زوج‌های جوان بیش از هر گروه دیگری به این مشورت نیاز دارند.

مشاور ترسناك نیست
شاید این حرف كمی عجیب به‌نظر برسد اما بررسی‌ها نشان می‌دهد بعضی از زوج‌ها به‌دلیل ترس از مشاور به مشاور مراجعه نمی‌كنند! این افراد عقیده دارند گفته‌های مشاور و تعیین خط‌مشی مشخص برای آنها، آزادی عمل‌شان را سلب می‌كند و همین سلب آرامش و آسایش ناشی از عمل به گفته‌های مشاور، زندگی زناشویی شان را بیش از پیش دچار مشكل می‌كند.
تردیدی نیست كه با مراجعه به مشاور راهكارهای جدیدی از سوی مشاور برای رفع مشكلات زندگی ما ارائه می‌شود اما این راهكارها به هیچ‌وجه عاملی برای سلب آرامش و آسایش نیست. دلیل آن هم این است كه اولا این راهكارها به صورت پیشنهاد مطرح می‌شوند و ما می‌توانیم با مشورت بیشتر و در میان گذاشتن نظرات مان با مشاور، بهترین راه كار را انتخاب كنیم.
در ثانی اگر قرار بود زندگی ما با رفتارها و قوانینی كه در حال حاضر به آنها پایبند هستیم به خوبی ادامه یابد، مشكلی در زندگی مان به وجود نمی‌آمد كه برای رفع آن از مشاور كمك بخواهیم. پس باید تغییر كنیم. مشاور براساس اطلاعات و داده‌های ما، راهكارهای رفع مشكل را ارائه می‌كند، پس ترس از شكست مجدد، نا كارآمدی راهكارهای مشاور، سلب آسایش و آرامش به‌دلیل عمل به راهكارهای مشاور، ترس و اضطرابی بی‌دلیل است. برای آن كه پس از مراجعه به مشاور بهترین نتیجه را بگیریم، 2نكته را از یاد نبریم:
- مراجعه به مشاور باعث سلب آرامش و آسایش ما نمی‌شود، بلكه به زندگی و رفتارهای نادرست ما جهت می‌دهد و آنها را اصلاح می‌كند.
- شكست مجدد پس از مراجعه به مشاور زمانی رخ می‌دهد كه مشكلات را به درستی با مشاور در میان نگذاریم. اطلاعات نادرست یا ناقص ما مشاور را سردرگم می‌كند. بدون ترس و خجالت همه آنچه را كه باید بازگو كنیم، با مشاور در میان بگذاریم.

او را كی ببینیم
بعضی از ما این‌قدر تعلل می‌كنیم تا كار به جای باریك برسد و بعد سراغ دوا و درمان می‌رویم. این دست دست كردن و تعلل بی‌دلیل برای حل مشكلات روحی- روانی بیشتر دیده می‌شود؛ شاید چون پوسیدن و خرد شدن اعصاب مان را نمی‌بینیم! بنابراین لازم است تا به محض قرار گرفتن در هر یك از این شرایط، در اولین فرصت از مشاور كمك بگیریم:
- تصمیم به آغاز زندگی مشترك؛ حتی اگر هیچ مشكل خاصی احساس نمی‌كنیم
- در سال‌های نخست ازدواج؛ 5 تا 8 سال اول زندگی، حساس‌ترین دوره زندگی مشترك است.
- تولد نوزاد یا تصمیم به انتخاب كودكی به‌عنوان فرزندخوانده
- پذیرش نقش پدر یا مادرخواندگی
- نازایی زن یا مرد
- ابتلا به بیماری‌های حاد و خاص اعم از جسمی یا روحی- روانی
- شروع دوران یائسگی
- خیانت یا ترك زندگی مشترك یكی از طرفین به هر دلیل
- جدایی، اعم از جدایی قانونی (طلاق) یا جدایی عاطفی (طلاق عاطفی)
- مشكلات اقتصادی؛ به ویژه اگر تأثیر شدیدی برروند عادی زندگی گذاشته باشد
- مشكلات مختلف اعم از اختلاف در مسائل جنسی، تفاوت‌های فرهنگی، فردی و اجتماعی و هر نوع ناهماهنگی در زندگی مشترك

انتخاب مهم است
روان‌شناسان معتقدند شرط اول و مهم قبول حرف و راهنمایی كسی، اطمینان به او است. درباره مسائل درمانی (اعم از روانپزشكی یا پزشكی) اطمینان مراجع به پزشك یا مشاور نكته بسیار حائز اهمیتی است و تأثیر بسزایی در روند درمان بیمار دارد. بنابراین باید مشاورمان را انتخاب كنیم. مشاور باید در ما احساس امنیت، اعتماد و آرامش ایجاد كند؛ در غیراین صورت مطمئن باشیم كه از مشاوره نتیجه‌ای نخواهیم گرفت.
در اینكه همه مشاوران، روان‌شناسان و روانپزشكان به كارشان مسلط هستند، شكی نیست اما مهم برقراری ارتباط دو طرفه بین بیمار و درمانگر است. این انتخاب می‌تواند با كمك گرفتن از افراد مورد اطمینان مثل دوستان و اقوامی كه قبلا به مشاوری مراجعه كرده‌اند یا با كسب اطلاعات از مراجعان مشاور صورت بگیرد.

چند بار مراجعه كافی است؟
معمولا برای اغلب زوج‌ها، هفته‌ای یك بار وقت مشاوره تعیین می‌شود. استاندارد دفعات مراجعه نیز بین 12 تا 20 جلسه و زمان معمول نیز بین یك تا یك و نیم ساعت در هر بار مراجعه است. اما این زمان‌ها و دفعات قراردادی است و اصل، تشخیص مشاور است. تشخیص نحوه مراجعه (تك نفری یا دو نفری) نیز به عهده مشاور است. بنابراین پس از انتخاب مشاور و مراجعه، كاملا با مشاور و تصمیم‌های او هماهنگ شویم تا بتوانیم به بهترین نتیجه در حداقل زمان ممكن برسیم.

چه می‌گوییم و چه می‌شنویم؟
هرچند هریك از مشاوران روش‌های خاصی برای خود دارند و گفت‌وگو با مراجعان را به شیوه خاص خود آغاز می‌كنند اما یكی از شاخص‌ترین روش‌های شروع، پرسش و پاسخ ‌های رد و بدل شده بین مشاور و مراجع است. از شاخص‌ترین پرسش‌ها می‌توان به این موارد اشاره كرد:
- دلیل انتخاب همسر؛ هدف از این پرسش آگاهی از معیارهای زن و شوهر برای انتخاب طرف مقابل است. این آگاهی به مشاور كمك می‌كند تا با روحیه ما بیشتر آشنا شود
- گفت‌وگو درباره مشكلی یا مشكلاتی كه زندگی زناشویی ما را دچار التهاب و تلاطم كرده است. دقت كنیم تا به درستی و به دور از هرگونه خجالت مسائل را با مشاور در میان بگذاریم. در غیر این صورت با ندادن اطلاعات كافی یا دادن اطلاعات نادرست و ناقص، مشاور را گمراه می‌كنیم.
- پرسش درباره ویژگی‌ها، نقص‌ها و‌خصوصیت‌های رفتاری خود و همسرمان
- نقاط ضعف و قوت زندگی مشترك ما
- پرسش درباره گذشته ما و همسر مان در دوران مجردی
- كسب اطلاعات درباره سایر روش‌های درمانی كه پیش از این انجام داده‌ایم. (اعم از درمان‌های دارویی یا روان درمانی یا مشاوره‌ای)
و در نهایت اینكه مراجعه به مشاور، روانپزشك و روان‌شناس، نیمی از راه درمان و از میان برداشتن مشكلات است. نیم دیگر، ما و رفتارهای ماست كه می‌تواند برنامه‌ها و راه كارهای ارائه شده توسط مشاور را به نتیجه برساند. بنابراین زن، شوهر و مشاور 3 رأس یك مثلث هستند كه باید با همكاری هم مثلث موفقیت را بسازند.

مهتاب خسرو شاهی - http://www.nioc.org.
طبقه بندی: خانواده، همسر، آنچه باید همسران بدانند، مشاوره و آزمایش های قبل از ازدواج،
برچسب ها: گره‌ را با دندان باز نكنیم. . .،
[ چهارشنبه 19 مهر 1391 ] [ 02:20 ب.ظ ] [ hassan ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
موضوعات
لینک های مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :