تبلیغات
* روان شناسی ** ** psycology *

* روان شناسی ** ** psycology *
 
نویسندگان
ابر برچسب ها
لینک های مفید
تبلیغات

تولد فرزند پایان زندگی مشترك نیست
بسیاری از همسران در اوایل زندگی مشترك محبت و علاقه زیادی نسبت به یكدیگر دارند. با گذشت زندگی و ورود فرزندان به جمع خانواده چه بسا این علاقه و محبت افزایش هم پیدا كند اما واقعیت این است كه در بسیاری از موارد ابراز آن و توجه خاصی به یكدیگر كاهش می‌یابد كه این برای زندگی مشترك مفید نیست.
كارشناسان مسائل خانواده معتقدند كه واقعیت این است كه در آغاز زندگی مشترك ساعات زیادی وجود دارد كه زوجین فارغ از كارهای دیگر صرفا با یكدیگر خلوت می‌كنند. این موضوع موجب توجه بیشتر به یكدیگر و ابراز محبت و علاقه نیز می‌شود اما پس از ورود فرزندان به دلیل افزایش حجم مسئولیت‌ها و مشغولیت‌ها وقت خود را با فرزندان می‌گذرانند و عموما یك یا نهایتا دو ساعت آن هم پس از خوابیدن فرزندان وقت برای خود دارند كه در آن زمان نیز خسته از امور روزانه به استراحت می‌پردازند و توجه و زمان خاصی برای با هم بودن ندارند.
همین امر موجب كاهش ابراز علاقه و بعضا توجه به یكدیگر می‌شود.
اما می‌توان سعی كرد تا شادابی روابط هم چنان حفظ شود و زوجین توجهی را كه از یكدیگر طلب می‌كنند به واقع نیز حق آنهاست دریافت كنند تا با انگیزه و رضایت بیشتری به كارها و مسئولیت‌های روزانه بپردازند.
چگونه؟

وقت خاصی برای یكدیگر بگذارید
مهم نیست كه هر دوی شما شاغل هستید یا خیر اما مطمئن باشید چنانچه با برنامه‌ریزی و زمان‌بندی صحیح به كارهایتان برسید خواهید توانست حداقل یك ساعت در شبانه‌روز برای همسرتان وقت بگذارید. راجع به مسائل و اتفاقات در طول روز با یكدیگر صحبت كرده و به مشورت و همدلی با هم بپردازید تا در پایان روز با احساس سبكی و علاقه بیشتر به خواب بروید. در ضمن از نیازها و احتیاجات یكدیگر نیز مطلع می‌شوید تا در صورت بروز رفتارها و گفتارهای حاكی از ناراحتی و خستگی با قضاوت نادرست و سوءتفاهم روبه رو نشوید و همسرتان را بیشتر و بهتر درك كنید.

همه جای خانه سرای كودكمان نیست
قرار نیست كه اسباب بازی‌ها و امور و لباس‌های مخصوص كودك در تمام جاهای منزل پراكنده باشد. باید هر چیزی سرجایش باشد و بتوان در منزل به مطالعه یا استراحت هم پرداخت. در برخی از موارد چنان تمام خانه در اختیار كودك است كه والدین وقتی برای امور مورد علاقه خود نمی‌یابند و صرفا مشغول رسیدگی به فرزندان می‌شوند. وقتی پدر خسته از كار روزانه به منزل می‌رسد اما هیچ استقبالی از او نمی‌شود در همه جا وسایل فرزندان است و حتی در آشپزخانه نیز چیزی سرجایش نیست و همه چیز به هم ریخته است. در چنین فضایی امكان آرامش و توجه همسران به یكدیگر وجود نخواهد داشت.

قدردانی و ابراز كلمات محبت‌آمیز در حضور فرزندان
بسیاری از همسران تصور می‌كنند اگر در حضور فرزندان از زحمات یكدیگر تشكر كنند یا یك جمله محبت آمیز به همسرشان بگویند در حالی كه دست او را در دست می‌فشرند كار بدی انجام داده‌اند. درصورتی كه این طور نیست.
فرزندان باید در خانواده قدردانی و سپاسگزاری و محبت را بیاموزند. وقتی والدین به یكدیگر محبت نكنند نمی‌توان انتظار داشت كه فرزندان راه محبت و قدردانی از دیگران را نیز بیاموزند. وقتی فرزندان احساس كنند كه والدینشان یكدیگر را دوست داشته و به هم اعتماد دارند احساس امنیت بیشتری در منزل كرده و خانه را محیطی امن برای زندگی می‌یابند.
لازم به ذكر است چنانچه هیچ محبتی را بین والدین احساس نكنند حس ناامنی وجودشان را گرفته و آمار نشان داده این فرزندان بیشتر به دنبال محبت در خارج از منزل و میان غریبه‌ها می‌گردند.

امور مربوط به فرزندان مهمترین امور نیست
بسیار خوب است كه والدین با محبت و دلسوزی به فرزندان رسیدگی كنند. اما نكته‌ای كه صاحب نظران نیز به آن اشاره دارند این است كه قرار نیست تمام صحبت‌ها و فعالیت‌ها پیرامون مسائل فرزندان باشد.
باید تمام افراد در خانواده حق و حقوقی داشته باشند و در مورد مسائل و نیازها و احساسات تمام اعضای خانواده صحبت و هم فكری شود.
همچنین در مورد مخارج نیز باید همگان حق داشته باشند. قرار نیست كه همواره والدین كار كنند تا هزینه‌های مربوط به فرزندان را بپردازند.
قرار نیست كه مرتب مادر یا پدر از خواسته‌های خود و هزینه‌های خود بگذرند تا فرزندان خرج كنند.
مادر یا پدر نیز حق دارند كه هر ماهه بودجه‌ای مختص خود داشته باشند و آن را صرف نیازهای لازم خود كنند.
بدین ترتیب احساس شادی و رضایت بیشتری در خانواده ایجاد می‌شود و نیازهای والدین قربانی نیازها و یا خواسته‌های به حق یا بعضا نابجای فرزندان نمی‌شود.

در فعالیت‌های گروهی شركت كنید
لازم نیست كه مرتب مادر با فرزندان یا پدر با فرزندان بیرون یا به دنبال كارها باشند. بهتر است در صورت امكان همه افراد خانواده با هم باشند و این امر به خصوص در مورد تفریحات و گردش‌های دسته جمعی مهمتر می‌باشد.
بهتر است در تعطیلات با دوستان یا آشنایانی كه هماهنگی بیشتری ازنظر روحی با خانواده دارند دسته جمعی برنامه‌های گردش و تفریح گذاشته شود تا تمام افراد خانواده در موقعیت‌های اجتماعی و دسته جمعی شركت كنند و به تبادل افكار و نظرات بپردازند. بررسی‌ها نشان داده خانواده‌هایی كه ارتباطات جمعی و اجتماعی بیشتری دارند از نظر امور داخلی نیز موفق‌تر عمل می‌كنند و شادابی بیشتری دارند.
در ضمن فرزندان نیز راضی‌تر خواهند بود. زیرا آنها نیز نیازمندند تا به جز والدین با افراد قابل اعتماد دیگری ارتباط سالم داشته باشند.

نوآوری را فراموش نكنید
برای خارج كردن زندگی از یك نواختی بهتر است با استفاده از رنگ‌های مختلف در گوشه و كنار منزل به خانه روح جدیدی بدهید یا حداقل با تغییر جای وسایل و به عبارتی تغییر دكوراسیون فضای خانه را تغییر دهید. گاهی اوقات قراردادن یك گلدان گل یا یك ظرف زیبا با رنگ شاد می‌تواند موجب روحیه بهتر در اعضای خانواده شود.
سعی كنید هر چند وقت یك بار وسایلی را كه در انباری گذاشته‌اید با وسایل در حال استفاده داخل منزل عوض كنید تا احساس بهتری پیدا كنید و نهایتا این كه سعی كنید در زمان حال زندگی كرده و از هر لحظه زندگی استفاده كرده و آن را زیباتر و لذت بخش‌تر نمایید!

پویا فخرآبادی - www.al-shia.com
طبقه بندی: خانواده، همسر، آنچه باید همسران بدانند،
برچسب ها: تولد فرزند پایان زندگی مشترك نیست،
[ چهارشنبه 19 مهر 1391 ] [ 02:18 ب.ظ ] [ hassan ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
موضوعات
لینک های مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :