تبلیغات
* روان شناسی ** ** psycology *

* روان شناسی ** ** psycology *
 
نویسندگان
ابر برچسب ها
لینک های مفید
تبلیغات

نقش دوست در سرنوشت انسان
در عصر نزول وحی در میان مشركان دو نفر به نام‌های «عُقبه» و «اُبیّ بن خلف» باهم دوستانی صمیمی بودند. به گونه‌ای كه هرگاه یكی از سفر می‌آید، با ترتیب دادن میهمانی از دوست خود پذیرایی می‌كرد. روزی عقبه از سفر آمد. میهمانی ترتیب داد و اشراف قوم خویش را به این میهمانی فراخواند. هرچند هنوز اسلام نیاورده بود، با این وجود پیامبر اسلام را هم به این میهمانی دعوت كرد. هنگامی كه سفره را گستردند و غذاها حاضر شد، پیامبر اكرم(ص) فرمودند: ای عقبه من از غذای شما نمی‌خورم تا شهادت به وحدانیت خدا و رسالت من دهی! عقبه شهادتش بر زبان جاری كرد.
این خبر به گوش دوستش ابی رسید. گفت: ای عقبه از آیین‌ خود منحرف شدی. او گفت: نه به خدا سوگند من منحرف نشدم. اما مردی بر من و میهمانی وارد شد و حاضر نبود از غذایم تناول كند، جز اینكه من شهادتین را بر زبان جاری كنم. من شرم داشتم كه كسی از سفرة من تناول نكند، لذا شهادتین را گفتم. ابی گفت: من تنها زمانی به دوستی با تو ادامه می‌دهم و از تو راضی می‌شوم كه در برابر پیامبر بایستی و او را توهین كنی.
عقبه به خاطر دوستی، این‌كار را كرد و مرتد شد و سرانجام نیز او و رفیقش در جنگ بدر در صف كفار به هلاكت رسیدند. قرآن سرگذشت این دو دوست و سرانجام دوستی ناشایست و دوستی حسرت آفرین را چنین بیان می‌كند:
«به خاطر آور روزی را كه ستمكار دست خود را ( از شدت حسرت) به دندان می‌گیرد و می‌گوید: ای كاش با رسول خدا راهی برگزیده بودم! ای وای بر من كاش فلان (دوست گمراه) را دوست خود انتخاب نكرده بودم! او مرا از یاد حق گمراه ساخت. بعد از آن كه یاری حق به سراغ من آمده بود.» (فرقان 27 ـ 29)
در حدیثی از حضرت سلیمان نقل شده است، دربارة كسی قضاوت نكنید تا به دوستانش نظر كنید. چرا كه انسان به وسیلة یاران و رفقایش شناخته می‌شود.

مولی علی(ع) نیز نقش دوست را در سرنوشت و شناخت افراد چنین زیبا بیان می‌فرمایند:
«هرگاه ارزیابی شخصیت و رفتار كسی برای شما مشكل شد و پایبندی او را به دین نمی‌دانستید، به دوستانش نظر كنید. اگر دوستان او متعهد به دین بودند، او نیز پیرو دین خداست واگر نسبت به دین بی‌توجه و بی‌قید بودند، او نیز بهره‌ای از آیین حق ندارد.

و چه زیبا مثنوی مولوی این مفهوم بلند قرآنی را بیان می‌كند:
چون بسی ابلیس آدم‌روی هست پس به هر دستی نشاید داد دست

پی‌نوشت‌ها:
1. سفینه‌النجار، ج 2، ص 27، مادة صدق
2. بحارالانوار، ج 74، ص 197
3. مثنوی معنوی، دفتر اول، بیت 316

دیدار آشنا - شماره 50

محمد فولادی
طبقه بندی: دوست و دوست یابی و آفات دوست،
برچسب ها: نقش دوست در سرنوشت انسان،
[ سه شنبه 28 شهریور 1391 ] [ 12:41 ب.ظ ] [ hassan ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
موضوعات
لینک های مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :