تبلیغات
* روان شناسی ** ** psycology *

* روان شناسی ** ** psycology *
 
نویسندگان
ابر برچسب ها
لینک های مفید
تبلیغات

عرفان های نوظهور دام شیاطین برای قلوب پاك جوانان ماست
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آثار ‌آیت‌ا... مصباح یزدی، رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) قم در دیدار با جمعی از طلاب مدرسه علمیه معصومیه با اشاره به ویژگی عصر حاضر، در خصوص سرعت گرفتن حركت و تحولات زندگی گفت: در گذشته سال‌ها و‌ چه‌بسا قرن‌ها طول می‌کشید تا تحولاتی در جوامع واقع شود، اما امروزه تحولاتی عمیق‌تر در مدت زمان كوتاهی صورت می‌گیرد.
آیت‌ا... مصباح یزدی با اشاره به پیروزی انقلاب اسلامی گفت: شرایطی كه برای پیروزی انقلاب اسلامی حاصل شد و به دنبال آن امكاناتی كه برای پیشرفت اسلام در جهان فراهم شد، حتی برای خوشبین‌ترین افراد نیز قابل تصور نبود.
وی با اشاره به شرایط امروز كشورمان اظهار داشت: كشوری كه روزی دست‌‌نشانده آمریكا بود و هیچ نقشی در معادلات بین‌المللی نداشت و حتی در كشورهای اسلامی بدنام بود و مردم آن را «اخ‌الیهود» می‌نامیدند، امروز بسیار قدرتمند و عزتمند شده و در معادلات جهانی بسیار تأثیرگذار ظاهر می‌شود.
آیت‌ا... مصباح یزدی در تبیین نعمت عظیم انقلاب اسلامی گفت: در كشوری كه روزی روحانی مایه ننگ خانواده و طایفه به شمار می‌رفت و حتی متدین‌های ما نیز کار روحانیت را گدایی محترمانه می‌دانستند و شاه کشور را با حمایت‌های آمریكا و مستشاران آمریكایی اداره می‌كرد، کسی خواب این را هم نمی‌دید که یك روحانی در رأس حکومت کشور قرار گیرد و نه تنها قانونا این‌گونه باشد بلکه همه مردم از عمق دل به او عشق بورزند.
عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به نعمت ولایت‌فقیه گفت: در فتنه اخیر نیز رهبری با نقش اعجازگونه خود كشتی نظام را به ساحل امن رساند.
وی با اشاره به وجود یك تحول روحی و روانی در جامعه گفت: عوامل عادی هم‌چون گسترش رسانه‌ها و پیشرفت تكنولوژی، ایجاب می‌كند كه توجه به مادیات و لذت‌های مادی و فسادهای اخلاقی و اجتماعی افزایش یابد و اگر چه این امور در جامعه ما نیز اثرات قابل توجهی داشته است، اما در كنار آن یك گرایش قوی و غیر قابل تفسیری در جهت معنویت و ارزش‌های الهی نیز ایجاد شده است كه نشان از اراده الهی دارد.
آیت‌ا... مصباح یزدی دستیابی دانشمندان جوان ایرانی به پیشرفت‌های صنعتی را مرهون زحمات افراد بلند همت دانست و گفت: افرادی كه اختراعاتی را رقم زدند، دارای همتی بلند بودند و منتظر نتیجه در كوتاه مدت نبودند، و به طریق اولی، در برابر نعمت عظیم حکومت اسلامی كه خداوند به ما عطا كرده وظیفه ما همت بلند و اهمیت ندادن به منافع شخصی و زودگذر است و باید با فعالیت‌های بنیادین، اسلام را در جهان ترویج كنیم.
عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به انتظارات طلاب در هنگام ورود به حوزه‌های علمیه، و کاستی‌ها و موانع موجود گفت: نباید كمبود‌ها و نواقص ما را سرخورده و مأیوس كند؛ چرا كه نگرش یك طلبه نسبت به وظیفه خود باید نگرشی جهادی باشد، نه نگاه شغلی. همان‌گونه كه در دوران هشت سال دفاع مقدس رزمندگان با احساس وظیفه جان خود را در راه خدا فدا كردند.
وی با اشاره به این‌که طلاب باید در مقابل دشمنان دین به جهاد علمی بپردازند، گفت: ارزش كار طلابی كه چنینی نگرشی داشته باشند، بارها از ارزش رزمندگان در دفاع مقدس بیش‌تر است، چرا كه آن‌ها در مقابل دشمن آب و خاك ایستادند، اما این طلاب در برابر دشمن دین ایستاده و برای حفظ میراث انبیا و دستاوردهای سیدالشهدا علیه‌اسلام جهاد می‌كنند، و اگرنسبت به تبلیغ، تحصیل و پژوهش چنین نگرشی داشته باشیم همه مشكلات در این راه ساده خواهد شد.
آیت‌ا... مصباح یزدی با اشاره به این‌که جنگ بین حق و باطل از ابتدای خلقت وجود داشته و در آینده هم وجود خواهد داشت، ادامه داد: توسل و توجه به حضرت ولی عصر(عج) همواره مایه امیدواری طلاب بوده است و طلاب باید بدانند كه اگر با صداقت برای خشنودی ایشان تلاش كنند، آن حضرت هرگز آن‌ها را رها نخواهد كرد.

عرفان‌های نوظهور دام شیاطین برای قلوب پاك جوانان ماست
رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) همچنین در همایش آسیب‌شناسی فرقه‌های نوظهور، با اشاره به آیات قرآن كریم گفت: انسان به گونه‌ای آفریده شده كه گرایشی به خدا دارد و معمولا از این گرایش به گرایش فطری خداشناسی یا حق‌طلبی تعبیر می‌شود و این اساس زندگی انسانی است كه انسان با خروج از آن با مشكلات عدیده‌ای مواجه می‌شود.
آیت‌ا... مصباح یزدی با اشاره به انبوه مشکلات فرهنگی و اجتماعی در مغرب زمین به موضوع نیاز انسان به آرامش پرداخت و خاطر نشان كرد: پس از این‌که بسیاری از مردم مغرب زمین از همه جا سرخورده شدند متوجه شدند که منشأ این مشکلات منحرف شدن آن‌ها از جهت اصلی خلقت است. بنابر این به این فکر افتادند که به سوی معنویات بروند. عده‌ای طبیعت‌گرا شدند و به دنبال كناره‌گیری از جمع رفتند، و عده‌ای نیز به روش‌های به اصطلاح عرفانی روی آوردند تا از راه مراقبت و ریاضت بتوانند آرامشی برای خود كسب كنند. البته این روش در مشرق زمین سابقه طولانی دارد و این ریاضت‌ها نزد بودیست‌ها و هندو‌ها رایج بوده است.
عضو مجلس خبرگان رهبری با اظهار تأسف از این‌که اثراتی از موج این گرایش‌ها به كشورهای اسلامی و از جمله كشور ما هم رسیده اظهار داشت: برخی روش‌های عرفانی مانند شیطان‌پرستی، روش‌هایی است كه واضح البطلان بوده و از آن‌جا كه با تعالیم شرع و دین منافات دارد، جوانان مؤمن و متدین کم‌تر به آن‌ها گرفتار می‌شوند. اما مسأله جدی كه حتی در دانشگاه‌ها و محافل علمی نیز مطرح می‌شود، نوع تفكری است كه جوانان پاك و مؤمن ما را منحرف می‌كند، چرا كه گاهی افکار و گرایش‌هایی ترویج می‌شود که جنبه قداستی دارد و با آهنگ مقدس و پرجاذبه‌ای مطرح می‌شود و جوان‌های بسیار پاک و مخلصی را در اثر ناآگاهی جذب می‌کند.
وی ادامه داد: این تفكر تنها راه رسیدن به كمالات معنوی را دین نمی‌داند، و راه‌هایی كوتاه‌تر و آسان‌تر به‌عنوان عرفان برای رسیدن به كمال معرفی می‌کند.
آیت‌ا... مصباح یزدی با تأکید بر این‌که مسؤولان باید متوجه رواج این نوع عرفان‌ها باشند، به تبیین واژه عرفان پرداخت و گفت: در نوعی از عرفان كه با دین مرتبط است، انسان در اثر بندگی خداوند دارای قدرت‌هایی می‌شود كه عنایت و عطیه الهی است، اما عرفانی كه امروز در سطح جهان ظهور كرده ربطی به خداوند و شناخت او ندارد، یعنی محور فكری آن شناخت خدا نیست، بلكه حالت روحی برتری است که در آن انسان بر اثر ریاضت‌هایی كه تحمل می‌كند به قدرت‌هایی دست می‌یابد.
رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) با اشاره به قدرت‌هایی كه این افراد كسب می‌كنند گفت: همان‌گونه كه انسان با ورزش جسم خود را قدرتمندتر می‌كند، با ریاضت نیز به حالت روحی برتری می‌رسد كه به دین و شناخت حقایق ربطی ندارد.
وی با بیان این كه این عرفان نمی‌تواند جایگزین دین در زندگی بشر شود، اظهار داشت: دین برای انسان برنامه زندگی ارائه می‌كند كه انسان با عمل به آن می‌تواند به هدف خلقت و كمال برسد، اما آن‌چه امروز به‌عنوان عرفان مطرح می‌شود با رسیدن به كمال تلازم ندارد.
آیت‌ا... مصباح یزدی با تأکید بر این‌که هركاری برای خدا انجام شود ارزش داشته و نتیجه‌بخش خواهد بود، اظهار داشت: یكی از علت‌های استقبال از این روش‌های عرفانی علی‌رغم ریاضت‌هایی كه در آن‌ها وجود دارد این است كه دین برای رسیدن به کمال یك برنامه كلی و دائمی دارد و انسان در تمام لحظات زندگی، باید مراقب اعمال خود باشد و مرتكب حرامی نشود و دائما تحت فرامین و نواهی الهی قرار بگیرد، اما ریاضت در روش‌های عرفانی اگر چه دشوار اما دارای مدت محدودی است و این انگیزه‌ای می‌شود تا فرد حاضر به تحمل ریاضت‌ها در این مدت محدود شود و در عوض خود را در سایر لحظات آزاد و رها احساس کند.
عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: آن‌چه كه علناً مخالف اسلام و دین است، برای افراد متدین واضح البطلان است، اما آن‌چه خطرناك است این است كه این روش‌ها گاهی با عنوان دین مطرح می‌شود و در كنار آن مواردی خلاف احکام اسلام ضمیمه می‌شود كه ممكن است برخی جوانان و متدینان نیز به خاطر عدم آگاهی كامل نسبت به دین جذب آن شده و منحرف شوند.
این استاد اخلاق حوزه علمیه گفت: این عرفان‌های نوظهور دام بزرگ شیطان برای جوانان پاك و مومن است و گاهی كسانی كه حتی حاضرند در راه دین جان خود را فدا كنند به این مسیر كشیده می‌شوند.
آیت ا... مصباح در پایان خاطر نشان كرد: از این رو وظیفه ماست كه مبانی دین را به صورت مستحكم بیان كرده و منابع مفید مطالعاتی همچون آثار استاد شهید مطهری را به جوانان معرفی كنیم.

فهم قرآن كریم عروة الوثقایی است كه با آن گمراه نمی‌شویم
رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) همچنین در همایش تبیین ضرورت دروس معارف قرآن با اشاره به سفر مقام معظم رهبری به استان قم گفت: با حضور ایشان در قم، مردم و طلاب این استان مورد عنایت حضرت بقیة ا... قرار گرفتند.
آیت‌ا... مصباح یزدی در بیان انگیزه نوشتن كتب دروس معارف قرآن كه در حال حاضر در مؤسسه امام خمینی(ره) تدریس می‌شود، گفت: در دهه سی شمسی نخبگانی همچون شهید بهشتی، ربانی شیرازی و قدوسی به برنامه‌ریزی در مدرسه حقانی پرداخته بودند تا تدریجا کمبودهای حوزه نسبت به نیازهای جامعه برطرف شود. و بنده در آن‌جا برای تدریس تفسیر دعوت شدم. پس از گذشت چند سال متوجه شدم كه اگر بخواهیم به روش سنتی رایج تفسیر را ادامه دهیم تفسیر كل قرآن بیش از بیست سال طول خواهد كشید كه آن هم گزیده‌ای از تفاسیر و نظریه مفسران خواهد بود كه هرچند مفید است، اما نمی‌تواند پاسخگوی نیازهای جامعه و شبهات روز باشد.
این استاد تفسیر قرآن كریم ادامه داد: همین مسأله سبب شد تا به فكر بیفتم تا مطالب قرآن را دسته‌بندی كنم تا به صورت موضوعی عنوان شود و در هر موضوع چند آیه قرآن كریم مورد بحث قرار گیرد. البته ملاك‌های تقسیم‌بندی متفاوت بود و بالاخره در همین 9 بخشی كه تنظیم و چاپ شده، دسته‌بندی شد.
آیت‌ا... مصباح یزدی با تأکید براین‌که فهم صحیح قرآن عروة الوثقایی است كه با آن گمراه نمی‌شویم، اظهار داشت: اما این روش دسته‌‌‌‌‌بندی مشتمل بر حصر عقلی نیست و هیچ كس ادعا ندارد كه بی‌نقص است.
وی با اشاره به برخی سؤالاتی كه در خصوص این دروس و كتب آن مطرح شده افزود: در این كتب کم‌تر از روایات استفاده شده چرا كه اگر از روایات استفاده می‌شد، جای بحث‌هایی در خصوص دلالت و سند آن‌ها وجود داشت، در حالی‌كه درخصوص قرآن از حیث سند نمی‌توان اشكال كرد و اگر دلالت‌ها نیز اطمینان‌بخش باشد و با روش عقلایی با توجه به قرائن لفظیه و مقامیه بیان شود، برای همگان قابل قبول خواهد بود، و از طرفی اگر قرار بود روایات هم كار شودحجم مطالب بسیار زیاد می‌شد و به‌عنوان برنامه درسی قابل اجرا نبود.
آیت ا... مصباح یزدی ادامه داد: همچنین تجربه‌ای از مرحوم علامه طباطبایی در تفسیر گران‌سنگ المیزان وجود داشت و آن جدا كردن بحث‌های روایی از مباحث عقلی و قرآنی صرف بود كه به همین دلیل آن تفسیر حتی مورد توجه اهل سنت نیز قرار گرفته بود.
وی با اشاره به این‌که علی‌رغم زحمت‌های برخی دوستان، هنوز این كتاب به صورت كتاب درسی در نیامده است اظهار داشت: از سویی شكی نیست كه این كتب بی‌نقص نیست و ازسوی دیگر پرداختن به مسائل قرآنی در اولویت قرار دارد و چه بسا كسی بتواند با دقت مباحثی را مطرح كند كه مفیدتر و بهتر باشد.
وی در پایان بر اهمیت قرآن كریم تأکید كرد و گفت: بهترین و مفیدترین چیزی که برای طلبه در این عصر سراغ دارم خواندن معارف قرآن است.
طبقه بندی: جوان در دام انحراف و عوامل انحراف برای جوانان،
برچسب ها: عرفان های نوظهور دام شیاطین برای قلوب پاك جوانان ماست،
[ جمعه 30 تیر 1391 ] [ 11:44 ق.ظ ] [ hassan ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
موضوعات
لینک های مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :