تبلیغات
* روان شناسی ** ** psycology *

* روان شناسی ** ** psycology *
 
نویسندگان
ابر برچسب ها
لینک های مفید
تبلیغات

آسیب های ناشی از اینترنت
اینترنت، از تازه ترین دستاوردهای بشر و آخرین عضو خانواده تكنولوژی است كه حدود چهل سال است قدم به زندگی انسان گذاشته و درعرصه‌های مختلف نقش آفرینی مى‌كند.
دنیای اینترنت دنیای مجازی است كه با دنیای واقعی پیرامون ما تفاوت‌هایی دارد. درجهان مجازی، انسان با سرزمینی بدون مرز مواجه مى‌گردد كه از فرهنگ‌های مختلف تشكیل شده است. انسان با بهره جستن از اینترنت از فراسوی مرزها با فرهنگ‌های گوناگون آشنا مى‌شود.
باتوجه به این‌كه اینترنت ابزاری وارداتی است به رغم جنبه‌های سودمند فراوان، مى‌تواند بسیار آسیب زا نیز باشد. این آسیب زایی، گروه‌های سنی خاصی را تهدید مى‌كند كه از اینترنت بیش تر استفاده مى‌كنند. بنابراین، قشر نوجوان در معرض تهدیدات جدی قرار دارد؛ زیرا كودكان تا قبل از بلوغ از انگیزه‌های جنسی قوی برخوردار نیستند و در جوانی هم، رشد عقلانی بهتر مى‌تواند بر غرایز مهار بزند، حال آن‌كه در دوره نوجوانی، هم انگیزه‌های جنسی قوی ترند و هم غلبه هیجانات و احساسات به گونه‌ای است كه گاه عقل را تحت تأثیر خود قرار مى‌دهد. از این رو مشاهده فیلم‌های تحریك كننده، برخی انگیزه‌های نوجوانان را قوتی بیش‌تر مى‌بخشد و تماشای فیلم‌های جنایی و خشونت بار، هیجانات و احساسات نوجوانان را تشدید مى‌كند.
بدین ترتیب یكی از وسایلی كه امروزه در فضای خانه مشكل آفرینی مى‌كند و حتی روابط والدین و فرزند نوجوان را تحت الشعاع خود قرار مى‌دهد، بهره گیری نامناسب از فناوری اطلاعات در خانواده است كه علاوه بر همه موارد گفته شده، گاه زمینه افت تحصیلی را فراهم می‌کند و در مواقعی نیز موجب اصطكاك بین والدین و فرزندان مى‌شود.

علل گرایش نوجوانان به اینترنت
علل گرایش نوجوانان و جوانان به اینترنت را مى‌توان به شرح زیر بیان كرد:
1 - قابلیت‌های جذاب اینترنت: ویژگی‌های جذاب اینترنت برای نوجوانان عبارتند از:
الف) وب سایت‌ها كه مجموعه‌ای از اطلاعات، سرگرمی و تعامل در یك مكان منحصر به فرد را در اختیار كاربران قرار مى‌دهد.
ب) موتورهای جست و جو: موتورهای جست و جو از منابع وب هستند كه مى‌توان از آن‌ها برای جست و جو درباره تمامی مسایل وموضوعات موردنظر استفاده كرد.
ج) گپ خانه ها: سایت‌های خاصی هستند كه اجازه مى‌دهند نوجوانان و جوانان مكالمه‌های آنی داشته باشند. اتاق‌های گفت وگو، معمولا برحسب موضوع یا هدف گفت وگوكننده تقسیم شده اند.
د) ارسال پیام‌های آنی؛ نرم افزارهای خاصی كه به طور عمده نوجوانان از آن برای ارسال پیام‌های آنی به كسانی كه دارای همان نرم افزارند، استفاده مى‌كنند.
هـ) صفحه‌های اطلاعات: نرم افزاری است كه اجازه مى‌دهد نوجوانان سؤال‌ها و اطلاعات خود را با موضوع‌های خاص ارسال كنند.
و) پست الكترونیكی: نرم افزاری است كه توسط آن مى‌توان پیغام‌های خود را به نشانی‌های مشخص فرستاد یا دریافت كرد.
ز) وب لاگ ها: وب سایت خاصی است كه فرد مى‌تواند افكار، احساسات و كارهای خود را در آن‌جا به رشته تحریردرآورد و از آن‌ها نگهداری كند.
2- پركردن اوقات فراغت: یكی از علل مصرف بالای اینترنت درمیان نوجوانان و جوانان، پركردن اوقات فراغت است؛ زیرا امكانات ورزشی یا تفریحی به اندازه كافی در اختیار آنان قرار ندارد. برخی خانواده‌ها نیز از این امر استقبال مى‌كنند كه نوجوانان در خانه و در كنار آن‌ها با یك كامپیوتر و اشغال خط تلفن سرگرم باشند، غافل از اینكه در صورت استفاده نامناسب از اینترنت، آثار منفی و مخرب آن به مراتب بیش‌تر از بسیاری سرگرمی‌های دیگر است.
3 - فرار از خود و ناكامی‌های زندگی: اینترنت برای بسیاری از نوجوانان و جوانان پناهگاهی است كه از مشكلات، دردها و رنج‌های خود به آن پناه مى‌آورند و به‌عنوان یك مأمن و ابزار سرگرم كننده به آن نگاه مى‌كنند.
4 - عدم شكل گیری هویت مطلوب در نوجوانان، وجود شكاف‌های اجتماعی، شكاف بین نسل‌ها و نیز از هم پاشیدگی تعاملات بین والدین و فرزندان، از دیگر علل گرایش نوجوانان به استفاده از اینترنت مى‌تواند باشد.
نکته پایانی این‌که اگر چه فیلترینگ اقدامی مناسب برای پیشگیری از آسیب‌های اینترنت بر جوانان و نوجوانان است؛ اما به تنهایی کارساز نیست و والدین و متولیان امر باید تدابیری اساسی برای واکسیناسیون افراد در برابر آفات فضای مجازی بیندیشند.
طبقه بندی: جوان در دام انحراف و عوامل انحراف برای جوانان،
برچسب ها: آسیب های ناشی از اینترنت،
[ جمعه 30 تیر 1391 ] [ 11:37 ق.ظ ] [ hassan ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
موضوعات
لینک های مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :