تبلیغات
* روان شناسی ** ** psycology *

* روان شناسی ** ** psycology *
 
نویسندگان
ابر برچسب ها
لینک های مفید
تبلیغات

تأثیرات فیس بوك در ترویج بی عفتی و بی بند و باری در میان جوانان
فیس بوك (Facebook) یك سایت به اصطلاح و در لغت اجتماعی است.این سایت پس از گذشت مدت كوتاهی از آغاز فعالیت خود توانست مخاطبان زیادی را در كشورهای مختلف جهان از جمله "ایران " جذب كند.
سیاست گذاران و موسسان این سایت اهداف گسترده سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی را از تاسیس آن دنبال می كردند كه نمونه ای از اهداف سیاسی آن را در حوادث پس از انتخابات در ایران مشاهده كردیم.
اما هدف از نگارش این گزارش بررسی اهداف سیاسی و اقتصادی فیس بوك در ایران نیست، بلكه قصد داریم تا تنها به گوشه ای از تاثیرات منفی "اجتماعی " و "فرهنگی " در این سایت كه به بحث ایجاد "آلبوم تصاویر " و انتخاب یك "عكس " برای نمایه خود است بپردازیم.
اگرچه فعالیت این سایت در كشور ما غیر قانونی است و از همین روی برای مخاطبان اینترنتی قابل دسترسی نبوده و به اصطلاح "فیلتر " است؛ اما نباید این حقیقت را نادیده گرفت كه این سایت نسبتا مخاطبان زیادی در ایران پیدا كرده است.
"نام نویسی " نوشته ای است كه با بزرگترین فونت پس از ورود به این سایت با آن مواجه می شوید و در ادامه آن می خوانید "نام نویسی رایگان است و همیشه خواهد ماند " كه با كمی صرف وقت می توان به راحتی در این سایت عضو شد و به كاربران فیس بوك پیوست.
بر اساس این گزارش، هر روز بر مخاطبان این سایت در كشورمان افزوده می شود و به نظر می رسد كه به جای فیلتر و نادیده گرفتن اثرات مخرب آن بهتر است فكری اساسی برای این پدیده جدید كرد؛ چرا كه با توجه با عدم هم خوانی آن با عقاید، سنت و عرف مردم ایران، صدمات اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی گسترده ای را در آینده در بر خواهد داشت.
البته در ماه های اخیر جوانان دلسوز، معتقد و ارزشی به ناچار خود را در عرصه جدیدی از جنگ نرم دیده و با عضویت در این سایت به فعالیت های انقلابی در راستای حمایت از انقلاب و اسلام می پردازند و اصطلاحا مجبور به بازی در زمین حریف شده اند؛ چه آنكه قطعا آنها نیز از اثرات مخرب فرهنگی و اجتماعی این سایت مصون نخواهند بود زیرا كه ماهیت این سایت حداقل با ارزش های ایرانی-اسلامی مردم جامعه ما همخوانی ندارد كه هدف از این نگارش همانگونه كه در آغاز كلام به آن اشاره شد پرداختن به این موضوع نیست.
اما پس از عضویت در این سایت می توان از امكانات متعدد اینترنتی آن استفاده كرد؛ برای نمونه در این سایت می توانید با كسانی كه دوست هستید گفتگو (چت) كنید یا نظرات خود را به اشتراك گذاشته و درباره آن بحث كنید؛ یا به دوست یابی بپردازید و حتی با دوستان دوست خود نیز آشنا شوید تا به یك باره اجتماع كوچك چند نفره شما و دوستانتان به یك اجتماع بزرگ چند صد نفره یا هزار نفره تبدیل شود!
اما یكی دیگر از امكاناتی كه این سایت در اختیار شما قرار می دهد و آسیب شناسی همین موضوع، بحث اصلی این گزارش است، "انتخاب عكس " و " ایجاد یك آلبوم عكس " برای نمایه خود می باشد كه متاسفانه روند تاسف باری را مخاطبان ایرانی در این بخش پیش گرفته اند و به نوعی در پازل از پیش تعیین شده غرب برای ترویج بی عفتی، بی بند و باری، بی غیرتی و بی حرمتی بازی می كنند. " اقدامی بسیار تاسف بار و البته نگران كننده "
حتما می دانید كه پس از عضویت در این سایت، تمام مخاطبان و كاربران فعال در آن می توانند به راحتی به نمایه شما دسترسی پیدا كنند و این اجازه را سایت و البته "خود شما " به دیگر كاربران داده اید كه به راحتی شما را شناسایی كرده و در صورت لزوم به شما درخواست دوستی بدهند؛ اما نكته ای كه واضح و مبرهن می باشد این است كه پس از ورود به نمایه شخص دیگری اعم از دختر و پسر یا مرد و زن، شما عكس اصلی نمایه وی را مشاهده می كنید و تنها در بخش "عكس ها " یا همان "آلبوم عكس ها " كاربر می تواند دیگر تصاویر مربوط به خود را از دید شما پنهان كرده و آنها را تنها برای دوستان یا برخی از آنها به نمایش بگذارد.
اما بسیاری از كاربران ایرانی، (مخصوصا خانم ها) فیس بوك در بخش انتخاب "عكس نمایه خود " عكسی بد پوشش و بی حجاب را انتخاب می كنند كه این موضوع نگران كننده است؛ كافی است شما نام یكی از همكاران، همكلاسی ها، هم دانشگاهی ها، هم محله ای ها و ... را كه احساس می كنید در این سایت عضو است را پس از عضویت در این سایت جستجو كنید، كه در اغلب موارد در صورت عضویت این افراد، با عكس های "عجیبی " مواجه می شوید كه باعث تاسف و ناراحتی شما می شود!
سوال اینجاست كه چرا باید برخی از مردم كشورمان در مواجهه با این پدیده به این شكل منفعلانه برخورد كرده و به راحتی استحاله شوند؟ البته تمام كسانی كه عكس های بد پوشش را در این سایت قرار می دهند جاهل مقصر نیستند و در حقیقت این موضوع را به عنوان یك عرف قبول كرده و باورشان شده كه تنها در یك "اتاق خصوصی " كه دوستان هم جنسشان آنها را می بینند مشغول زندگی روزمره خود هستند؛ و نا گفته نماند كسانی هم هستند كه با اغراض فرهنگی و اجتماعی اقدام به این كار می كنند.
اما تمام ماجرا به "عكس نمایه " ختم نمی شود! در قسمت "آلبوم عكس ها " نیز بسیاری از كاربران فیس بوك با قرار دادن عكس های خصوصی و خانوادگی خود در انظار عمومی به حریم شكنی می پردازند؛ طوری كه به نظر می رسد برایشان "عرفی موجه " شده است؛ در برخی از این موارد شما عكس های خانوادگی دوستان و همكاران خود را با پوششی متفاوت و البته نامناسب می بینید كه برایتان باور كردنی نیست!
برای نمونه شما در پایان این گزارش عكس هایی را از نمایه برخی مخاطبان فیس بوك كه خود آنها در اختیار عموم جامعه قرار داده اند و یا عكس هایی را كه در قسمت "آلبوم عكس های " برخی كاربران این سایت و بدون دوست شدن با آنها می توان مشاهده كرد را می بینید، كه با آنكه قطعا خود این افراد با كمال میل و رضایت آنها را در اختیار عموم قرار داده اند اما چهره آنها را به خاطر رعایت اخلاق شطرنجی كرده ایم.
به نظر می رسد غرب برای ترویج بدحجابی، بی عفتی، بی حرمتی و البته فحشا راه جدیدی را در پیش گرفته است كه نیازمند هوشمندی مردم و البته مسئولان در مواجهه با آن است؛ كه در صورت ادامه این روند نه "حریمی " می ماند و نه "حرمتی " .

منبع: سایت عصر امروز
طبقه بندی: جوان در دام انحراف و عوامل انحراف برای جوانان،
برچسب ها: تأثیرات فیس بوك در ترویج بی عفتی و بی بند و باری در میان جوانان،
[ شنبه 24 تیر 1391 ] [ 06:08 ق.ظ ] [ hassan ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
موضوعات
لینک های مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :